LAND ROVER Land Rover Range Rover 4.4L V8 6AT AWD (313 HP)
2010–
308
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
30.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4367cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 308bhp |
| Power | 230kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.1mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 101L |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1877mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 2710kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |