LAND ROVER Land Rover Range Rover 5.0L V8 SC 6AT AWD (510 HP)
2010–
503
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4999cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375kW |
| Torque | 625Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 18.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 101L |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1877mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 2710kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |