LAND ROVER Range Rover 3 Doors 3.5 V8
1988–1993
165
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
16.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3528cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 165bhp |
| Power | 123kW |
| Torque | 279Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.6mpg |
| Combined | 14.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4478mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1788mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1876kg |
| Boot Capacity | 1019L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |