LAND ROVER Range Rover Evoque 5 Door 2.0L eD4 2WD 6MT (150 HP)
2015–2018
148
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4371mm |
| Width | 1636mm |
| Height | 1984mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1551kg |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | 30Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 317Mm Discs |