LAND ROVER Range Rover Evoque 5 Door 2.0L TD4 4WD 6MT (180 HP)
2015–2018
178
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4371mm |
| Width | 1636mm |
| Height | 1984mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1679kg |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | 325Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 317Mm Discs |