LAND ROVER Range Rover Evoque 5 Door 2.2L SD4 4WD 9AT (190 HP)
2011–2015
188
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1966mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Kerb Weight | 1685kg |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | 300Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 302Mm Discs |