LAND ROVER Range Rover Evoque 5 Door 2.2L TD4 4WD 6AT (150 HP)
2011–2015
148
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1966mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Kerb Weight | 1715kg |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |