LAND ROVER Range Rover Evoque Convertible 2.0L Si4 9AT AWD (240 HP)
2016–
237
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1936kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |