LAND ROVER Range Rover Evoque Coupe 2.0L Si4 4WD 9AT (240 HP)
2011–2015
237
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1966mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Kerb Weight | 1640kg |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R 17 V |
| Front Brakes | 300Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 302Mm Discs |