LAND ROVER Range Rover Evoque Coupe 2.2L 6MT FWD (150 HP)
2011–2015
148
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
57.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.6mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1966mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R 17 V |
| Front Brakes | 300Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 302Mm Discs |