LAND ROVER Range Rover Evoque Coupe 2.2L SD4 4WD 9AT (190 HP)
2011–2015
188
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1966mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Kerb Weight | 1685kg |
| Boot Capacity | 575L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R 17 V |
| Front Brakes | 300Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 302Mm Discs |