LAND ROVER Range Rover L 3.0L TDV6 8AT AWD (258 HP)
2014–
255
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
210
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 338km/h |
| Top Speed | 210mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5276mm |
| Width | 4760mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 3119mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |