LAND ROVER Range Rover L 4.4L SDV8 8AT AWD (339 HP)
2014–
335
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4367cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5276mm |
| Width | 4760mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 3119mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |