LAND ROVER Range Rover L 5.0L SC V8 8AT AWD (510 HP)
2014–
503
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
18.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5000cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375kW |
| Torque | 625Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.4mpg |
| Combined | 12.8L/100km |
| Urban | 18.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
| Fuel Tank | 104L |
Dimensions & Weight
| Length | 5276mm |
| Width | 4760mm |
| Height | 1839mm |
| Wheelbase | 3119mm |
| Kerb Weight | 2413kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |