LAND ROVER Range Rover LWB 4.4L V8 P530 8AT AWD (530 HP)
2021–
523
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 523bhp |
| Power | 389.8kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5253mm |
| Width | 2047mm |
| Height | 1869mm |
| Wheelbase | 3198mm |
| Kerb Weight | 2626kg |
| Boot Capacity | 1051L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |