LAND ROVER Range Rover PHEV 2.0L P400e 8AT AWD (404 HP)
2017–
296
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
84
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 84mpg |
| Combined | 2.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5001mm |
| Width | 2073mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 2992mm |
| Kerb Weight | 2509kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/45 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |