LAND ROVER Range Rover Sport HST 3.0L V6 AWD (400 HP)
2019–
395
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 395bhp |
| Power | 294.2kW |
| Torque | 450Nm |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 2073mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 2924mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |