LAND ROVER Range Rover Sport SVR 5.0L V8 8AT AWD (575 HP)
2017–
567
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
176
mph
Top Speed
18.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5000cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 567bhp |
| Power | 422.9kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 283km/h |
| Top Speed | 176mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.4mpg |
| Combined | 12.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1803mm |
| Wheelbase | 2924mm |
| Kerb Weight | 2310kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/45 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |