LAND ROVER Range Rover Sport 2.0L 8AT AWD (240 HP)
2017–2022
237
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1803mm |
| Wheelbase | 2924mm |
| Kerb Weight | 2111kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |