LAND ROVER Range Rover Sport 2.7L TDV6 6AT AWD (190 HP)
2005–2009
188
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
23.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2720cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 193km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.7mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 2455kg |
| Boot Capacity | 960L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |