LAND ROVER Range Rover Sport 3.0L TDV6 8AT (256 HP)
2009–2013
252
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 252bhp |
| Power | 188kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 2159mm |
| Height | 1783mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 2535kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |