LAND ROVER Range Rover Sport 3.0L V6 8AT AWD (258 HP)
2017–2022
255
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 189.8kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1803mm |
| Wheelbase | 2924mm |
| Kerb Weight | 2134kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |