LAND ROVER Range Rover Sport 3.6L TDV8 6AT (272 HP)
2009–2013
268
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3628cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 640Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1783mm |
| Wheelbase | 2743mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |