LAND ROVER Range Rover Sport 5.0L V8 6AT (375 HP)
2009–2013
370
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
16.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4999cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 370bhp |
| Power | 276kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.9mpg |
| Combined | 13.9L/100km |
| Urban | 19.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.5L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1783mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 2489kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |