LAND ROVER Range Rover SWB 3.0L D350 8AT AWD (351 HP)
2021–
346
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 346bhp |
| Power | 258.2kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5052mm |
| Width | 2047mm |
| Height | 1869mm |
| Wheelbase | 2997mm |
| Kerb Weight | 2430kg |
| Boot Capacity | 725L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |