LAND ROVER Range Rover SWB 3.0L P400 8AT AWD (400 HP)
2021–
395
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 395bhp |
| Power | 294.2kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5052mm |
| Width | 2047mm |
| Height | 1869mm |
| Wheelbase | 2997mm |
| Kerb Weight | 2379kg |
| Boot Capacity | 725L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |