LAND ROVER Range Rover 2.5L D 4AT AWD (136 HP)
1994–2002
134
bhp
Power
15.8
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 15.8s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.2L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 2115kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |