LAND ROVER Range Rover 2.5L TD 5MT AWD (121 HP)
1988–1994
119
bhp
Power
19.5
s
0–100 km/h
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2500cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 119bhp |
| Power | 89kW |
| Torque | 284Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 19.5s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4478mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1788mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1930kg |
| Boot Capacity | 1019L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |