LAND ROVER Range Rover 2.5L TDI AWD (113 HP)
1988–1994
111
bhp
Power
18.3
s
0–100 km/h
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2500cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 18.3s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4478mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1788mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 2110kg |
| Boot Capacity | 1019L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |