LAND ROVER Range Rover 2.9L TD V6 5AT AWD (177 HP)
2005–2009
174
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2926cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 390Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 179km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 14.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 104L |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 2440kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |