LAND ROVER Range Rover 3.0L SC V6 8AT AWD (340 HP)
2013–2017
335
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
| Fuel Tank | 104L |
Dimensions & Weight
| Length | 4999mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 2144kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R20 110W |
| Front Brakes | 380Mm Ventilated Disc |
| Rear Brakes | 365Mm Ventilated Disc |