LAND ROVER Range Rover 3.0L V6 Hybrid 8AT AWD (340 HP)
2013–2017
288
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 288bhp |
| Power | 215kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4999mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 2394kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/45 R21 |
| Front Brakes | 380Mm Ventilated Disc |
| Rear Brakes | 365Mm Ventilated Disc |