LAND ROVER Range Rover 3.9L V8 5MT AWD (185 HP)
1988–1994
182
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
15.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3950cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 313Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 177km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.2mpg |
| Combined | 15.5L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4478mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1788mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1900kg |
| Boot Capacity | 1019L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |