LAND ROVER Range Rover 4.0L V8 4AT AWD (185 HP)
1994–2002
182
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
15.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3950cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 187km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.4mpg |
| Combined | 15.3L/100km |
| Urban | 21.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.5L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 2008kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |