LAND ROVER Range Rover 4.2L V8 Supercharged 5AT AWD (396 HP)
2005–2009
390
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
14.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4196cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 390bhp |
| Power | 291kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.7mpg |
| Combined | 16L/100km |
| Urban | 22.4L/100km |
| Extra-Urban | 12.2L/100km |
| Fuel Tank | 104L |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 2522kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |