LAND ROVER Range Rover 4.4L V8 5AT AWD (286 HP)
2002–2005
282
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
14.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4398cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 208km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.5mpg |
| Combined | 16.2L/100km |
| Urban | 22.2L/100km |
| Extra-Urban | 12.6L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 2435kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |