LAND ROVER Range Rover 4.4L V8 8AT AWD (340 HP)
2017–2021
335
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4367cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 740Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 5001mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1869mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 2509kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |