LAND ROVER Range Rover 4.5L V8 4AT AWD (226 HP)
1994–2002
223
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
14.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4554cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 223bhp |
| Power | 166kW |
| Torque | 241Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.5mpg |
| Combined | 16.2L/100km |
| Urban | 22.8L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 2031kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |