LAND ROVER Range Rover 5.0L SC V8 8AT AWD (510 HP)
2013–2017
503
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4999cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375kW |
| Torque | 625Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 20.6L/100km |
| Extra-Urban | 9.9L/100km |
| Fuel Tank | 104L |
Dimensions & Weight
| Length | 4999mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 2330kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R20 110W |
| Front Brakes | 380Mm Ventilated Disc |
| Rear Brakes | 365Mm Ventilated Disc |