LAND ROVER Range Rover 5.0L V8 8AT AWD (565 HP)
2017–2021
557
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
18.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5000cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 557bhp |
| Power | 415.6kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.4mpg |
| Combined | 12.8L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 9.9L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 5001mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1869mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 2497kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |