LEXUS CT 1.8L e-CVT (136 HP)
2014–2017
98
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
61.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 98bhp |
| Power | 72.8kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 61.9mpg |
| Combined | 3.8L/100km |
| Urban | 3.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 254 Mm |
| Rear Brakes | Discs 278 Mm |