LEXUS CT 200h F Sport e-CVT (99 HP)
2011–2014
98
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 4.1L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |