LEXUS ES 300 V6 5AT FWD (213 HP)
2002–2006
210
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2994cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 210bhp |
| Power | 156.7kW |
| Torque | 299Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60V R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |