LEXUS ES 300h eCVT FWD (200 HP)
2016–2018
200
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
40
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 200bhp |
| Power | 149.1kW |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
| Boot Capacity | 343L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |