LEXUS ES 300h eCVT FWD (218 HP)
2018–2021
176
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2487cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 176bhp |
| Power | 130.9kW |
| Torque | 221Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 49L |
Dimensions & Weight
| Length | 4973mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |