LEXUS ES 330 V6 5AT FWD (228 HP)
2002–2006
225
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3311cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 225bhp |
| Power | 168kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60V R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |