LEXUS ES 350 6AT (276 HP)
2006–2012
272
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 272bhp |
| Power | 203kW |
| Torque | 344Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 221km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1624kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |