LEXUS ES 350 6AT FWD (268 HP)
2016–2018
268
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 199.8kW |
| Torque | 336Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |