LEXUS ES 350 F Sport 8AT FWD (302 HP)
2018–2021
298
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 298bhp |
| Power | 222.1kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4973mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |