LEXUS GX 460 4.6 V8 6AT (305 HP)
2013–2019
300
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4600cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 445Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1885mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 2326kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |